false
Catalog
Grades 1-2 Video Solutions 2019
2019Levels12prob8
2019Levels12prob8
Back to course
[Please upgrade your browser to play this video content]
Video Transcription
Problem number 8. Two apples say, together we cost 6 cents. Two pairs say, together we cost 8 cents. The question from one pair and one apple is, how much do we cost together? The possible answers are A, 5 cents, B, 6 cents, C, 7 cents, D, 8 cents, E, 9 cents. In this problem, each apple costs the same and each pair costs the same. Since we know that two apples cost 6 cents, we know that each of the apples will cost 3 cents because 3 plus 3 is what gives us 6. Since two pairs cost 8 cents, each pair will cost 4 cents because 4 plus 4 is 8. Now we need to add the cost of one pair, which is 4 cents, and the cost of one apple, which is 3 cents. 4 plus 3 is 7, so the answer is 7 cents, which is answer C. Learn English for free www.engvid.com
Video Summary
Problem number 8. Two apples say, together we cost 6 cents. Two pairs say, together we cost 8 cents. The question from one pair and one apple is, how much do we cost together? The possible answers are A, 5 cents, B, 6 cents, C, 7 cents, D, 8 cents, E, 9 cents. In this problem, each apple costs the same and each pair costs the same. Since we know that two apples cost 6 cents, we know that each of the apples will cost 3 cents because 3 plus 3 is what gives us 6. Since two pairs cost 8 cents, each pair will cost 4 cents because 4 plus 4 is 8. Now we need to add the cost of one pair, which is 4 cents, and the cost of one apple, which is 3 cents. 4 plus 3 is 7, so the answer is 7 cents, which is answer C. Learn English for free www.engvid.com
Keywords
math problem
apple and pair cost
cost calculation
problem solving
math question
×
Please select your language
1
English