false
Catalog
Grades 1-2 Video Solutions 2025
2025_1-2_18
2025_1-2_18
Back to course
[Please upgrade your browser to play this video content]
Video Transcription
Problem number 18. Anne buys 3 chocolate bars. Tom buys 5 chocolate bars. Tom pays 8 euros more than Anne. What is the cost of 1 chocolate bar? To solve this problem, let's look at the difference between what Tom buys and what Anne buys. Tom bought 2 more chocolate bars than Anne, but Tom paid 8 more euros than Anne. Since this difference has to be the same, 2 chocolate bars must cost 8 euros, and that means that 1 chocolate bar costs 4 euros. That means the answer is D, 4 euros.
Video Summary
Problem number 18. Anne buys 3 chocolate bars. Tom buys 5 chocolate bars. Tom pays 8 euros more than Anne. What is the cost of 1 chocolate bar? To solve this problem, let's look at the difference between what Tom buys and what Anne buys. Tom bought 2 more chocolate bars than Anne, but Tom paid 8 more euros than Anne. Since this difference has to be the same, 2 chocolate bars must cost 8 euros, and that means that 1 chocolate bar costs 4 euros. That means the answer is D, 4 euros.
Keywords
chocolate bars
cost calculation
Tom and Anne
math problem
price per bar
×
Please select your language
1
English