false
Catalog
Grades 3-4 Video Solutions 2012
2012_3-4_10
2012_3-4_10
Back to course
[Please upgrade your browser to play this video content]
Video Transcription
Problem number 10. Three balloons cost 12 cents more than one balloon. How many cents does one balloon cost? Three balloons cost twelve cents more than one balloon. That means three balloons cost the same as one balloon plus twelve cents. So this balloon is the same as this balloon and then these balloons are the same as twelve cents. So two balloons cost twelve cents and twelve divided by two is six so each balloon is worth six which means one balloon costs six cents which means our answer is B, six.
Video Summary
Problem number 10. Three balloons cost 12 cents more than one balloon. How many cents does one balloon cost? Three balloons cost twelve cents more than one balloon. That means three balloons cost the same as one balloon plus twelve cents. So this balloon is the same as this balloon and then these balloons are the same as twelve cents. So two balloons cost twelve cents and twelve divided by two is six so each balloon is worth six which means one balloon costs six cents which means our answer is B, six.
Keywords
balloon
cost
cents
math
problem
×
Please select your language
1
English